Autor: LESZEK SULIMA-CIUNDZIEWICKI

Bajkopisarz, poeta, autor książek dla dzieci, twórca postaci „Głupcia Żeglarza”. Urodził się 3 marca 1962 roku w Gdańsku. Z wykształcenia jest fizjoterapeutą, refleksologiem. Pierwsze jego bajki i wiersze powstały w 1995 roku. Autor zaczął je pisać dla swojej córki Joanny jako opowieści na dobranoc, które przerodziły się później w cykl książek dla dzieci. W sierpniu 1996 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, obecnie mieszka i tworzy w Chicago.
Debiutem wydawniczym na rynku literackim Leszka Sulimy-Ciundziewickiego jest książka „Głupcio Żeglarz”. Bajka pisana wierszem o przygodach niesfornej małej mrówki została wydana w kwietniu 2004 roku i zapoczątkowała serię trzech części przygód tytułowej mrówki. W późniejszych latach wydane zostały kolejne książki: „Wiersze z kapelusza”, „Konik polny i jego apteka”, „Zwierzęta od A do Z”, „Do góry nogami”, „Prosto z lasu”, „Wesołe zwierzaki”, „Abecadło z ogonkami”.
Leszek Sulima-Ciundziewicki od początku swojej przygody z poezją aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym, zwłaszcza wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych. Wraz z żoną Ewą założył organizację ArtPolonus, która w latach 2004-2007 zajmowała się zaangażowaniem najmłodszego pokolenia w życie artystyczne Polonii, wyławianiem młodych talentów oraz wspieraniem i kreowaniem inicjatyw kulturalnych, służących integracji polskości na terenie USA. Później w ramach zajęć edukacyjnych w szkołach polonijnych, poeta organizował dla dzieci „Spotkania z wierszem”. Jego utwory zostały wybrane przez Wydział Polskich Programów Dwujęzycznych szkół publicznych w Chicago jako zestaw tekstów dla młodych uczestników konkursu recytatorskiego.
W 1997 roku na podstawie jego wiersza „Płynące łzy po twarzy”, ks. Mariusz Lach napisał scenariusz do sztuki teatralnej, która została wystawiona na deskach Teatru ITP w Lublinie. Kilka lat później nawiązał współpracę z Piotrem Fronczewskim a jej owocem było nagranie w 2005 roku płyty z bajkami, z udziałem aktora.
W czerwcu 2011 roku brał udział w akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom. Prowadził wówczas, na zaproszenie Paderewski Symphony Orchestra, warsztaty poetyckie. Współpracował z Polską Telewizją w Chicago – „Polvision TV”, gdzie czytał i prezentował swoje książki.
W 2015 współpracował z teatrem Scena Polonia pisząc tekst piosenki „Pinokio” do spektaklu muzycznego „Pinokio”. Rok później dla Banku żywności tworzy dwie książeczki „Kubuś i Tosia mądre dzieciaki” oraz „Kubuś i Tosia o zbiórce żywności”.
W 2016 roku w zbiorach twórczości Leszka Sulimy-Ciundziewickiego ukazała się pozycja dla dorosłego czytelnika. Poezja o miłości pod tytułem „Dekalog uczuć”, zabiera czytelnika w świat pytań i spostrzeżeń autora na temat jednego z najważniejszego elementu życia człowieka.
W 2019 roku Konsulat polski w Norwegii wybrał część wierszy poety, w celu wykorzystania ich w podręczniku klasy 5 dla dzieci uczących się tam języka polskiego.
Leszek Sulima-Ciundziewicki cały czas tworzy pisząc kolejne bajki. Napisał już dalsze 7 przygód „Głupcia żeglarza” i wiele innych bajek, które będą sukcesywnie wydawane. Jego zbiory liczą już kilkadziesiąt bajek dla dzieci, a książeczki z serii „Podróże Misia Strzałki”, to jego najnowsze dzieło.
Więcej o twórczości na stronie www.wierszezkapelusza.com oraz na kanale youtube: @wierszezkapelusza.